بیضه های پایین نیامده (Undescended Testicles) تاریخ : 1394/05/08 زمان : 16:17 تعداد بازدید : 360

 

مقدمه:

موقع تولد در نوزادان عدم وجود و لمس بیضه در کیسه به صورت شایعی دیده می شود. تخمین زده شده است که شیوع آن حدود 1 نوزاد از هر 25 تولد می باشد. در اغلب نوزادان هیچ اقدامی انجام نمی شود و بیضه ها به صورت خودبه خود طی مدت 3-6 ماه به داخل کیسه بیضه نزول پیدا می کنند. در تعداد معدودی از این شیرخواران بیضه ها پایین نمی آیند که می تواند به صورت یک طرفه یا دو طرفه باشد.

علل:

علت عدم نزول بیضه کاملا شناخته شده نیست. ولی وجود سابقه خانوادگی، نوزادان نارس و نوزادان با تولد وزن کم را به عنوان عوامل خطر ذکر کرده اند.

تشخیص:

بیضه های پایین نیامده در شیرخواران بدون علامت هستند. تنها علامت آن خالی بودن اسکروتوم یا کیسه بیضه می باشد. بیضه می تواند قابل لمس یا غیر قابل لمس باشد. ولی دراغلب شیر خواران  بیضه پایین نیامده در جای غیرطبیعی و بالاتر از کیسه ی بیضه، لمس می شود. مواردی از لاپاراسکوپی به عنوان ابزار تشخیصی در بیضه های غیر قابل لمس استفاده می شود.

درمان

برای پیشگیری از عقیمی، تورشن، عوارض احتمالی فتق همراه و سرطان بیضه، ارکیدوپکسی (عمل جراحی پایین آوردن بیضه و ثابت کردن آن در کیسه) در بیماران مبتلا به بیضه پایین نیامده توصیه می شود. بهترین سن عمل جراحی بعد از 6 ماهگی می باشد.

 

 

کاربر : تاریخ : ساعت :

سلام. از مطالب سودمندتان بسیار ممنون. آقای دکتر پسر دوستم 6 ساله است و به تازگی متوجه شده که یکی از بیضه هایش اکثرا بالا میرود و گاهی داخل کیسه است. آیا عمل لازم دارد؟ دیگر اینکه برای مراجعه و درمان، دیر نشده است؟

کاربر : تاریخ : ساعت :

مطالب بسیار قابل استفاده و دقیق بیان شده است. ممنون از سایت مفیدتان

کاربر : تاریخ : ساعت :

سلام. مطالبی که در این قسمت نوشته اید خیلی آموزنده و مفید هستند. از اینکه اطلاعات لازم را با تواضع در اختیار همگان قرار می دهید بسیار ممنونم.

کاربر : تاریخ : ساعت :

واقعا به عنوان یک مادر استفاده کردم
فرستادن دیدگاه


نام :

دیدگاه :

کد را در کادر زیر وارد نمائید :


آمار بازدید