اسکن DMSA کلیه چیست؟ تاریخ : 1395/06/15 زمان : 23:07 تعداد بازدید : 152

دی مرکاپتوسوکسینیک اسید یک ماده رادیواکتیو است. این ماده از طریق  ورید تزریق شده و توسط گردش خون به کلیه ها می رسد. سپس اسکن کلیه ها به وسیله ی دوربین های مخصوص، انجام می شود. اسکن از کلیه ها نشان می دهد که کدام قسمت از کلیه ها سالم و کدام قسمت از آنها آسیب دیده است. برای انجام آن آمادگی قبلی لازم نبوده و خوردن و آشامیدن برای فرد بلامانع است، مگر اینکه نیاز به بیهوشی باشد. این اسکن 2 مرحله دارد که مرحله اول آن تزریق ماده ی رادیواکتیو مذکور و مرحله دوم گرفتن عکس از کودک است. بین تزریق و گرفتن عکس حدود 2 تا 4 ساعت فاصله ی زمانی وجود دارد. ماده رادیواکتیو تزریق شده از طریق کلیه ها دفع می شود. هیدارته کردن کودک (رساندن مایعات کافی) به دفع سریع ماده رادیواکتیو از کلیه ها کمک می کند. دفع آن باعث تغییر رنگ ادرار نمی شود. در کودکانی که اسکن می شوند، بعد از ادرار کردن، شستشوی کامل ناحیه با آب و صابون توصیه می شود. تصویر برداری حدود 1 ساعت طول می کشد. در شیر خواران کوچکتر که همکاری لازم را ندارند ممکن است از سدیشن (آرام بخش یا خواب آور) و یا بیهوشی کمک گرفته شود. لازم به ذکر است که در صورت نیاز به بیهوشی، ناشتایی قبل از انجام اسکن نیز ضرورت پیدا می کند. تقریبا عارضه ای برای انجام این روش تشخیصی ذکر نشده است. این اسکن ارزیابی عملکرد کلیه ها را به خوبی انجام می دهد و جهت پیگیری تخریب بافت کلیه روش خوبی است.  در هر صورت با این اسکن میزان اسکار یا تخریب بافت کلیه، آسیب های کلیوی ناشی از حوادث و نیز گرفتگی شریان های کلیه ارزیابی می شود.          

کاربر : تاریخ : ساعت :

عالی بود

کاربر : تاریخ : ساعت :

بسیار عالی

کاربر : تاریخ : ساعت :

بسیار عالی، با سپاس و آرزوی موفقیت و اطلاع رسانی بیشتر حضرتعالی>

کاربر : تاریخ : ساعت :

سلام بچه من یکسال و نیمش هست خواستم بدونم این رادیو اکتیو و اشعهها براش ضرر نداره اخه هفته پیش هم عکس رنگی داده بالاخره تین همه اشعه برای بدن بچه قاعدتا عوارضی ممکنه در اینده داشته باشه

تاریخ : ساعت :

با سلام و تشکر اگر برای بررسی های تشخیصی و پیگیری های درمانی انجام شود بلامانع است. البته انجام آن اصولی دارد که باید رعایت شود.

کاربر : تاریخ : ساعت :

با سلام و تشکر از توضیحات ارزشمند شما. در صورتی که اسکن انجام شده قابل تشخیص نباشد ونیاز به تکرار باشد، تکرار یک هفته بعد عوارضی برای بیمار ندارد؟

تاریخ : ساعت :

با سلام و تشکر فاصله انجام دو اسکن باید 6 ماه باشد. مگر تحت شرایط خاصی که وضعیت بیمار تعیین می کند.

کاربر : تاریخ : ساعت :

باسلام و تشکر خدمت دکتر گرامی بابت راهنمایهاتون
من بچم دو ماهش هست و باید این ازمایش رو انجام بده چون کلیه راستش علاوه بر لگنی کیست هم داره و کار نمیکنه
خواستم بدونم مشکلی برای انجامش نیست

تاریخ : ساعت :

با سلام وتشکر انجام آن در این سن بلامانع است.

کاربر : تاریخ : ساعت :

سلام میخواستم بدونم این دارو هیچ عوارضی نداره برای بچه 7ساله

تاریخ : ساعت :

با سلام و تشکر تقریبا  عارضه ی قابل توجه و ذکر ندارد.

کاربر : تاریخ : ساعت :

با سلام و تشکر از شما
میخواستم بدونم این دارو و محیط برای همراه بچه که بیماری قلبی داره مشکلی نداره?

تاریخ : ساعت :

با سلام وتشکر انجام آن بلامانع است.

کاربر : تاریخ : ساعت :

من امروزاین اسکن وانجام دادم واسه دخترم،دعاکنیدسالم باشه😢

کاربر : تاریخ : ساعت :

با سلام و درودبی پایان.آقای دکتر من 53 سال سن دارم .اخیرا دجار دل دردهای شدید شدم .کلیه آزمایشات وبررسی های لازم روی دستگاه گوارش انجام شد .اعم از اندوسکوپی و کلو نوسکوپی و....همه نرمال بودند.فقط در سونو گرافی که انجام شد.کلیه چپ کمی بزرگتر و فولنس تشخیص داده شد. رادیو لوژیست در گزارش سونو گرافی مرقوم فرموده اند که ممکن است به علت عامل خفیف انسدادی در مسیر حالب چپ باشد.(تنگي محل اتصال حالب به لگنچه UPJO). اما تاکید کردند که بهترین روش تشخیص این بیماری اسکن هسته ای است .سوال : آیا نظر ایشون درست است یا بیماری(تنگي محل اتصال حالب به لگنچه UPJO).در سونو گرافی هم قابل مشاهده است؟سوال دوم :کدام روش تشخیصی برای تشخیص این بیماری ارجح تر است.اسکن DMSA یا اسکن(DTPA).با تشکر از رهنومدهای حضرتعالی

تاریخ : ساعت :

با سلام و تشکر بله DTPA ارجح است.

کاربر : تاریخ : ساعت :

مختصر و مفید
کاش مطالب همه انقدر مختصر و مفید باشن و ما مجبور نشیم به خاطر کمی اطلاعات یک ساعت مطالبی که اصلا لازم نداریم بخونیم.
فرستادن دیدگاه


نام :

دیدگاه :

کد را در کادر زیر وارد نمائید :


آمار بازدید