سرطان روده بزرگ Cancer Of Colon تاریخ : 1394/09/20 زمان : 01:54 تعداد بازدید : 97

 

مقدمه:

روده ی بزرگ یا کولون قسمتی از دستگاه گوارش است. سیستم گوارشی مسئولیت هضم و جذب ویتامین ها، عناصر معدنی، قند، چربی، پروتئین و آب را از مواد غذائی دریافتی دارد. این سیستم در عین حال وظیفه ی دفع مواد زائد را نیز به عهده دارد. دستگاه گوارش در انسان شامل دهان، حلق، مری، معده، روده ی کوچک و روده ی بزرگ است. روده ی بزرگ شامل کولون و رکتوم (انتهای روده ی بزرگ) می باشد. طول روده ی بزرگ حدود 5 فوت یا یک و نیم متر بوده و قسمت انتهایی آن که رکتوم یا راست روده نامیده می شود، حدود 6 تا 8 سانتی متر طول دارد. بعد از 50 سالگی خطر ابتلا به سرطان کولورکتال افزایش پیدا کرده و انجام کولونوسکوپی به صورت روتین توصیه می شود. اما چه باید کرد تا از ابتلا به سرطان کولورکتال پیشگیری شود؟ به عنوان یک خبر خوب می توان اعلام کرد که رفتار و عاداتی که نقش پیشگیری از سرطان کولون و رکتوم را دارند، مشابه با رفتار و عادات توصیه شده برای پیشگیری از بیماری های قلبی هستند.

1-آسپرین بخورید:

به نظر می رسد که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل آسپرین، خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش می دهند. در مطالعه ای 10 ساله بر روی زنانی که به مدت 10 سال به صورت یک روز در میان آسپرین مصرف کرده بودند، کاهش شیوع سرطان کولورکتال مشاهده شده است.  البته استفاده ی روتین و مستمر آن می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارشی شود. افرادی که در معرض حمله ی قلبی هستند، آسپرین بچه را به طور روزانه مصرف می کنند. مصرف آسپرین با دوز بالا ممکن است سبب پیشگیری از سرطان کولورکتال شود، ولی خطرات آن بیش از فوایدش است. اگر کسی برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی آسپرین دریافت کند، پاداش آن کاهش کنسر کولورکتال است. با این وصف، در افرادی که به شدت در معرض ابتلا به سرطان کولون هستند، استفاده از داروهای غیر استروئیدی تجویز می شود.

مطالعات نشان داده که مصرف هورمون استروژن و پروژسترون در خانم های یائسه، سبب کاهش ابتلا به سرطان روده ی بزرگ می شود. از طرفی تجویز این هورمون ها باعث افزایش سرطان پستان، بیماری های قلبی و اختلالات انعقادی نیز می گردد.

2-سیگار نکشید:

اغلب مردم سیگار کشیدن را به عنوان عامل حملات قلبی و سرطان ریه می دانند ولی باید سرطان کولورکتال را نیز به این لیست اضافه نمایند. افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری ها، 18 درصد شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان کولورکتال دارند و همچنین احتمال مرگ و میر در بیماران سیگاری به علت کنسر کولورکتال، 25 درصد بیشتر از بقیه ی مبتلایان به این بیماری است. کسانی که حداقل 40 سال سیگاری بوده و یا قبل از سن 40 سالگی سیگار را ترک نکرده اند،  50-30 درصد بیشتر از غیر سیگاری ها در معرض ابتلا به سرطان کولورکتال هستند.

3- گوشت قرمز کمتر بخورید:

در مورد خوردن گوشت قرمز مطالبی ذکر شده است. از جمله اینکه مصرف بیش از حد آن سبب آسیب روده می شود. مانند رژیم های سنگینی که حاوی گوشت خوابانده شده در نمک هستند، گوشت کبابی (دودی یا اسموکی) ویا فراورده های گوشتی مثل سوسیس، هات داگ و بیکن. توصیه می شود مصرف گوشت قرمز به میزان 4 اونس (هر اونس معادل حدود 30 گرم است) و 2 بار در هفته محدود شود. علاوه بر آن بهتر است چربی گوشت گرفته شده، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و در گریل پخت نشود.

4-از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری نمایید:

مصرف زیاد مشروبات الکلی، سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال می شود. نوشیدن 2 یا 3 گیلاس در روز، شانس ابتلا را نسبت به افرادی که اعتقاد به منع مصرف مشروبات الکلی داشته و یا آن هایی که گاهی مصرف می کنند، 21 درصد افزایش می دهد. افرادی که بیش از 4 گیلاس در روز مشروبات الکلی می خورند، صرف نظر از نوع آن، ریسک ابتلا در آنها به بالاتر از 52 درصد افزایش می یابد. از دلایلی که برای افزایش خطر سرطان با مصرف مشروبات الکلی ذکر شده، کاهش سطح اسید فولیک است، ویتامینی که گفته می شود اثر محافظتی بر علیه سرطان دارد. مقدار مجاز مصرف مشروبات الکلی برای خانم ها 1 و برای آقایان 2 گیلاس در روز می باشد.

5-ویتامین دی و کلسیم به میزان کافی دریافت کنید:

دریافت مقدار کافی از کلسیم و ویتامین دی برای پیشگیری از سرطان کولورکتال کمک کننده است ولی در مصرف آن نباید زیاده روی کرد. 1000 میلیگرم کلسیم برای خانم ها و آقایان 19 تا 50 ساله به طور روزانه لازم است. مصرف 1200 میلی گرم کلسیم روزانه برای خانم های بالای 50 سال و آقایان بالای 70 سال توصیه می شود. روزانه 600 واحد بین المللی ویتامین دی برای زنان و مردان تا سن 70 سالگی لازم بوده و بعد از 70 سالگی باید 800 واحد بین المللی ویتامین دی دریافت کنند.

6-از چاقی پرهیز کرده و تناسب اندام داشته باشید:

چاقی به عنوان عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان کولورکتال، خصوصا در آقایان می باشد. شواهدی وجود دارد که چاقی شکم ممکن است به عنوان فاکتور کلیدی باشد. مردان زیر 50 سال با چاقی شکم و پهلوها، به اندازه ی مردان با سن بالاتر از 50 سال، از خطر ابتلا به سرطان کولورکتال برخوردار هستند. چاقی علاوه بر افزایش ریسک کنسر کولورکتال، باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی نیز می شود.

7-رزبری سیاه بخورید:

رزبری نوعی تمشک سیاه است. اثر پیشگیرانه ی خوردن آن به اندازه ی اثر ترک سیگار نمی باشد. اگر چه محققین با مطالعات آزمایشگاهی روی موش ها، مطرح کرده اند که خوردن رزبری سیاه باعث کاهش کنسر کولورکتال می شود. خوردن سبزیجات و میوه ی فراوان نیز شانس ابتلا به سرطان کولورکتال را کم می کند. در صورتی که خوردن ناکافی آنها سبب افزایش خطر ابتلا نمی شود. انجمن کنسر آمریکا توصیه می کند که افراد روزانه 5 واحد یا بیشتر سبزیجات و میوه مصرف کنند.

8-ورزش کنید:

اگر واقعا خواستار کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستید، ورزش کنید. زندگی بدون تحرک، ریسک ابتلا را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده که ریسک ابتلا به کنسر کولورکتال در افرادی که ورزش می کنند تا 25 درصد کاهش می یابد. انجام 30 دقیقه ورزش متوسط تا شدید حداقل 5 روز در هفته توصیه می شود. انجمن کنسر آمریکا فایده ی بیشتری برای ورزش کردن قائل شده و نیز مدت آن را 45 تا 60 دقیقه توصیه نموده است.

9-غربالگری انجام دهید:

غربالگری کنسر کولورکتال، برای تشخیص زودرس، اولیه و همچنین پیشگیری نقش کلیدی دارد. این تست معمولا از سن 50 سالگی شروع می شود و موارد آن شامل کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی و تست مدفوع از لحاظ وجود خون مخفی در آن است.

10-تاریخچه ی فامیلی خود را بدانید:

عوامل ارثی نقش بسیار بزرگی را در کنسر کولورکتال ایفا می کنند. حدود 20 درصد از بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال سابقه ی فامیلی مثبت داشته و در اطرافیان خود این بیماری را داشته اند. ثبت اطلاعات مربوط به سن، زمان تشخیص و درمان آنها اهمیت دارد. اگر فامیل های درجه یک فردی (والدین، خواهر و برادر و فرزندان) قبل از 40 سالگی مبتلا به این سرطان شده ویا بیش از یک نفر از فامیل های درجه یک در هرسنی مبتلا باشند، باید در سن 40 سالگی و یا 10 سال کمتر از سن ابتلای آن فرد بیمار، غربالگری به عمل آید. در این افراد شانس ابتلا به سرطان کولورکتال 2 برابر می شود. همچنین در افرادی که قبلا به کنسر کولورکتال، سرطان تخمدان و بیماری التهابی روده دچار بوده اند، شانس ابتلا به کنسر کولورکتال بیشتر است. پولیپ های روده ی بزرگ از جنس آدنوم و با اندازه ی بیش از یک سانتی متر نیز خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ را افزایش می دهند.

11-مشاوره ی ژنتیک انجام دهید:

10 درصد از سرطان های کولورکتال از طریق نقص یا موتاسیون ژنتیکی به ارث می رسند. مثل بیماری پولیپوز آدنوماتوز فامیلی و سرطان کولون غیرپولیپوئیدی ارثی. اگر یک نفر یا تعداد بیشتری از فامیل های درجه یک فردی مبتلا به کنسر کولورکتال ویا سرطان های مربوطه مثل آندومتر شده و این ابتلا در دو نسل پی در پی دیده شود، مشاوره ی ژنتیکی باید انجام شود، غربالگری صورت گیرد و در مواردی انجام جراحی پیشگیرانه هم توصیه می گردد.

12-چای سبز بنوشید:

گزارشاتی از نقش پیشگیرانه ی نوشیدن چای سبز شده ولی هنوز اثبات نشده است. در مطالعه ی منتشر شده ای که بر روی مردان چینی انجام شده، شیوع سرطان کولورکتال در افرادی که به صورت منظم در طول زنگی چای سبز مصرف می کرده اند، 54 درصد کمتر دیده شده است. علاوه بر آن، شیوع سرطان ریه و پانکراس هم در آنها کمتر است. ولی هنوز به طور قطعی ثابت نشده است.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




فرستادن دیدگاه


نام :

دیدگاه :

کد را در کادر زیر وارد نمائید :


آمار بازدید