پیشگیری از حوادث در کودکان Accident Prevention تاریخ : 1394/09/28 زمان : 03:42 تعداد بازدید : 146

 

حوادث اولین و شایع ترین علت مرگ و میر در کودکان بین سنین 1 تا 16 سالگی است. غالبا حوادث و عوارض آن قابل پیشگیری می باشد. اطلاعات، امکانات و لوازم مورد نیاز برای امنیت و حفاظت کودک، باید قبل از تولد وی توسط والدین اخذ و فراهم گردد. حتی برای اولین بار هم که نوزاد را برای آوردن به خانه سوار ماشین می کنند، حتما باید از حمل کننده ی مخصوص و استاندارد برای او استفاده شود.

کودک در سن 3 تا 4 ماهگی توانایی غلت زدن را به دست می آورد. لذا گذاشتن کودک بر روی میز، مبل و یا کاناپه بدون همراه حتی برای مدت زمان بسیار کوتاه نیز ممنوع بوده و خطرناک است.

پوست کودکان ظریف و حساس بوده و نسبت به سوختگی مقاومت بسیار کمتری دارد. درجه حرارت آب حمام و شتشوی کودک به دقت چک شده و به هیچ وجه نباید بیشتر از 120 درجه فارینهایت باشد (حدود 50 درجه ی سانتی گراد). شیر خوار را نباید برای مدت کوتاه هم، حتی با حضور برادر و خواهربزرگترش، تنها در حمام رها کرد.  علت اغلب سوختگی ها در کودکان زیر 5 سال، قرار گرفتن در معرض آب گرم است.

شیر خوار در 4 ماهگی شروع به چهار دست و پا حرکت کردن می کند. بنابراین لازم است پریزهای برق حتما پوشش و محافظ داشته باشند.از قراردادن سیم های برق طویل در دسترس کودکان باید خودداری شود. به دلیل اینکه بچه ها در این سن دوست دارند سیم ها را بجوند و احتمال خطر برق گرفتگی، آنها را تهدید می کند.

شیر خوار در 9 ماهگی شروع به ایستادن می کند که باید در این روند به کودک کمک کرد. در این سن احتمال بالا رفتن از پله برای بعضی از کودکان وجود داشته ولی موقع پایین آمدن ممکن است سقوط کنند، لذا باید مراقبت لازم به عمل آید. اشیا خطرناک و آسیب رسان مثل کارد و چنگال و یا نوشیدنی های داغ مانند قهوه و چایی باید از روی میزها جمع آوری شوند. به دلیل اینکه احتمال دارد کودک آنها را بردارد و به خود آسیب برساند.

با بزرگتر شدن کودک و شروع به بازی با اسباب بازی ها، باید قطعات کوچک اسباب بازی از کف اتاق جمع آوری شود. چون در این سن کودکان برای شناخت محیط همه چیز را به وسیله دهان امتحان می کنند و خطر آسپیراسیون آنها را تهدید می کند. آسپیراسیون ورود نابجا و غیرطبیعی مواد در حال بلع به راه های هوایی است که می تواند منجر به خفگی فرد شود. لذا دقت شود که از خریدن اسباب بازی های با قطعات ریز و کوچک خود داری به عمل آید. چون با گذاشتن در دهان و بلعیدن آنها، احتمال آسپیراسیون، گرفتگی راه هوایی و خفگی، و یا انسداد مری و سایر مشکلات انسدادی دستگاه گوارش ایجاد می شود.

 زمانی که کودک شروع به راه رفتن می کند، خطرات دیگری همچون سقوط از پله و بلندی، افتادن در حوض، استخر و رودخانه او را تهدید می کند. همچنین خطر برخورد و اصابت سنگ ریزه، بریده های چوب و مواد مشابه مانند تکه های گیاهان هنگام حرس و چمن زنی در پارک ها، و یا حمله ی حیوانات خانگی همچون سگ نیز وجود دارد و باید مراقبت ویژه در حیاط خانه و پارک برای کودک فراهم شود. کودکان آگاهی و درکی از خطر آب ندارند و نمیدانند زیر آب امکان نفس کشیدن وجود ندارد. به همین دلیل افتادن در حوض یا استخر و رود خانه به راحتی در آنها اتفاق می افتد. کودک به دلیل حس کنجکاوی به سمت آب میرود، خود را به خطر می اندازد و احتمال خفگی در آن برایش بسیار امکان پذیر است. باید اطراف استخر یا حوض با فنس غیر قابل نفوذ برای کودک، بسته شود و در صورتی که به هر دلیلی قرارشد کنار دریا یا استخر برود، بزرگترها باید او را همراهی کنند. لازم است درب حمام و دستشویی بعد از استفاده بسته شود تا احتمال ورود کودک میسر نباشد. متذکر می شود که مواردی از غرق شدگی در وان حمام و حتی کاسه توالت فرنگی نیز در کودکان گزارش شده است.

در سنین قبل از مدرسه، هنگام عبور از عرض خیابان باید کودک را همراهی کرد. تخمین فاصله ی وسائط نقلیه و سرعت آنها توسط کودک دقیق نبوده و خطرتصادف در کمین کودکان است. دوچرخه سواری همراه با احتیاط و یاری والدین یا مراقبین، در مکان اختصاص داده شده برای این منظور، انجام شود و حتما از کلاه ایمنی استفاده شود. آمار غرق شدگی در استخر، رودخانه و دریا در این سن بالاست، به همین دلیل آموزش شنا به این کودکان ضرورت دارد.

در زمان بلوغ باید با کودکان در ارتباط با خطرات مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار کشیدن صحبت شود. نوجوان در مقابل فشار احتمالی دوستان برای مصرف موارد فوق باید از خود مقاومت نشان دهد.

اسباب بازی های کودکان نباید با طناب از تخت کودک آویزان شود. طناب یا نخ ممکن است با دستکاری کودک باعث گیر افتادن او شده و برای کودک خطرساز شود. درشیرخواران از بالش استفاده نشود. در راه پله ها مانع گذاشته شود تا از سقوط کودک جلوگیری به عمل آید. در آشپزخانه باید مواظب پاشیدن روغن داغ موقع سرخ کردن بود، دسته ماهی تابه به سمت داخل قرارداده شود تا امکان گرفتن دسته برای کودک میسر نباشد. ظرف حاوی غذای داغ وسط میز گذاشته شود که از دسترس کودک دورتر قرار گیرد.

از خوردن تنقلاتی مثل فندق، پسته، بادام، پاپ کورن و .... تا 3 سالگی اجتناب شود. قبل از 2 سالگی هم به کودکان آدامس نباید داد.

در استفاده از کیسه های پلاستیکی در منزل احتیاط شود. ممکن است کودکان کیسه را برسر و صورت خود گذاشته و نتوانند آن را خارج و دور نمایند که منجر به مشکلات تنفسی و خفگی می شود.

باید از در دسترس قراردادن مواد سمی مثل مایعات تمییزکننده مبلمان، فرش، شوینده ها و تمییز کننده های دستشویی، داروها و الکل خودداری شود. معمولا بلع یا خوردن مواد سمی در کودکان 2 ساله اتفاق می افتد. حتی اگر در حال کار کردن با یکی از مایعات سمی، زنگ تلفن یا در به صدا در بیاید، باید قبل از جواب دادن به تلفن یا باز کردن درب، از قراردادن آن مایع در جای مناسب اطمینان حاصل نمایید. در صورت بلع مواد یا داروی سمی، باید بلافاصله با اورژانس تماس گرفته شود و در زمان انتقال به بیمارستان حتما بطری یا ظرف حاوی مواد سمی برای ارزیابی مقدار مصرف و نحوه ی مقابله با مسمومیت آن، تحویل پرسنل درمانی مسئول شود.

همیشه از صندلی مخصوص و استاندارد برای سوار کردن کودک درماشین استفاده به عمل آید. این صندلی ها باید توسط موسسه استاندارد و راهنمایی و رانندگی مورد تایید باشند. حتی برای مسافت های کوتاه هم باید از صندلی مخصوص کودک استفاده شود. از بغل کردن کودک اجتناب شود زیرا در هنگام تصادف و یا توقف ناگهانی ماشین، کودک مثل یک موشک از بغل والدین به بیرون پرت می شود.

هیچوقت پستانک کودک شیرخوار، با نخ به دور گردنش بسته نشود. این نخ با پیچیدن به دور گردن بچه می تواند باعث خفگی او شود.

همیشه سنسور های حساس به دود در اتاق کودک نصب شده و مسیر خروج اضطراری از آپارتمان به کودک آموزش داده شود.

از دویدن کودک با دهان پر از غذا به علت خطر آسپیراسیون اجتناب کرده و آموزش لازم در این ارتباط به کودک داده شود. برای پیشگیری از غرق شدگی آموزش شنا به کودک داده شود و امکانات لازم برای پیشگیری از غرق شدن در استخر فراهم گردد. کودک به تنهایی پیش حیوان خانگی گذاشته نشود، حتی اگر اطمینان کامل از اهلی و بی آزار بودن آن وجود داشته باشد.

 گیاهان دور از دسترس کودکان قرارداده شود. با خوردن گیاهان آپارتمانی، احتمال مسمومیت برای کودک بالا می رود. کودک به خاطر کنجکاوی بیش از حد و به عنوان ابزار شناخت محیط خود، از مزه کردن و حتی خوردن اشیا پیرامون خود استفاده می کند.

 از گذاشتن گردبند، جواهرات و گوشواره در دسترس کودک، برای پیشگیری از بلع این اجسام، اجتناب شود.

استفاده از دستگاه بخور خنک برای کودکان بهتر از دستگاه بخور گرم است زیرا بخار گرم ممکن است باعث سوختگی آنها شود.

     
فرستادن دیدگاه


نام :

دیدگاه :

کد را در کادر زیر وارد نمائید :


آمار بازدید