سرطان معده (Stomach Cancer) تاریخ : 1394/10/26 زمان : 03:59 تعداد بازدید : 188

 

تعریف:

معده کیسه ای عضلانی است که در قسمت میانی و فوقانی شکم و زیر دنده ها قرار گرفته است. وظیفه ی آن شکستن، خرد کردن و هضم مواد غذایی خورده شده است. مبتلا شدن معده به سرطان را کانسر معده می نامند. سرطان معده از پوشش مخاطی که سطح داخلی آن را مفروش کرده است، شروع می شود. شایع ترین نوع کانسر معده آدنوکارسینوما است.

علائم ابتلا به سرطان معده کدامند؟

علائم کنسر معده شامل احساس خستگی، نفخ، سوهاضمه، احساس پری طولانی مدت بعد از خوردن غذا، تهوع، استفراغ و کاهش وزن می باشد.

علل سرطان معده چیست؟

بطورکلی سرطان به علت موتاسیون یا اشتباه در DNA  سلولی رخ می دهد. سلول های سرطانی مخاط معده شروع به رشد و تکثیر بدون کنترل نموده، کم کم به جدار خود معده وسپس در بافت ها و ارگان های نزدیک و دور منتشر می شود.

انواع سرطان معده کدامند؟

شکل و جنس سلول هایی که هسته ی اولیه ی سرطان را تشکیل می دهند، نوع آن را مشخص می کند. انواع سرطان های معده شامل موارد زیر است:

آدنوکارسینوما سرطانی است که از سلول های غددی یا ترشحی معده منشا می گیرد. سلول های مخاطی سطح داخلی معده را مفروش کرده و با ترشح موکوس لایه حفاظتی برای جدار معده ایجاد می کنند که از سوختگی توسط اسید در امان باشد. آدنو کارسینوما شایع ترین نوع کانسر یا سرطان معده است.

سرطانی که از سلول های ایمنی موجود در جدار معده منشا می گیرد، لنفوم نامیده می شود. شیوع این سرطان نادر است.

تومور کارسینوئید سرطانی است که از سلول های تولید کننده ی هورمون منشا گرفته و آن نیز از انواع نادر کانسر های معده محسوب می شود.

سرطان دیگری که وجود دارد از سیستم و سلول های عصبی موجود در معده منشا گرفته و به لحاظ شیوع نادرترین نوع این سرطان ها را شامل می شود.

فاکتورهای خطر ابتلا به کانسر معده چیست؟

این فاکتورها شامل خوردن غذاهای پر نمک و دودی، داشتن رژیم غذایی میوه و سبزیجات کم، مصرف غذاهای آلوده شده با قارچ آفلاتوکسین، وجود تاریخچه ی فامیلی مثبت ابتلا به سرطان معده، عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری، داشتن طولانی مدت التهاب معده، کم خونی پرنیشیوس، وجود پولیپ های متعدد و سیگار کشیدن می باشد.

اقدامات و آزمایشات تشخیصی درسرطان معده کدامند؟

لازم است آندوسکوپی دستگاه گوارش انجام شده و معده به طور کامل رویت شود. همچنین از ضایعه یا زخم معده بیوپسی به عمل آمده و نمونه ی برداشته شده به منظور تایید یا رد سرطان احتمالی معده به واحد پاتولوژی ارسال گردد.

انجام CT اسکن و گرفتن عکس با ماده حاجب از مری و معده نیز به عنوان دیگر اقدامات تشخیصی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تعیین مرحله و درجه بندی شدت سرطان معده، از CT اسکن و PET اسکن استفاده می شود.

از اقدامات تشخیصی دیگر برای تعیین درجه و شدت سرطان، بیوپسی (نمونه برداری) با عمل جراحی باز و یا توسط لاپارسکوپ از ارگان های مختلف شکم است.

مرحله و درجه بندی شدت سرطان معده چگونه است؟

در مرحله یک، سرطان محدود به جدار مخاطی معده بوده ولی تعداد معدودی از غدد لنفاوی اطراف معده هم ممکن است گرفتار شود.

در مرحله دو، سرطان به لایه های عمقی تر جدار معده نفوذ کرده و لایه عضلانی را هم درگیر می کند. در این مرحله امکان ابتلای غدد لنفاوی بیشتری در اطراف معده وجود دارد.

در مرحله سه، سرطان تمام لایه های جدار معده را گرفتار کرده و بطور وسیع تری غدد لنفاوی اطراف را مبتلا می کند.

در مرحله چهار سرطان معده در نقاط دورس بدن نیز منتشر می شود.

درمان سرطان معده چگونه است؟

درمان کنسر معده به وسعت و درجه این بیماری، سلامت عمومی بیمار و ترجیح مریض بستگی دارد.

جراحی:

جراحی شامل برداشتن کل تومور معده با مارژین یا لبه های سالم است. برداشتن آندوسکوپیک تومور با حاشیه ی سالم آن در سرطان های بسیار کوچک و محدود به مخاط، یکی از روش های درمانی است.

لاپاراتومی یا باز کردن شکم و برداشتن وسیع تومور با حاشیه ی مطمئن، از دیگر روش های درمانی برای ریشه کن کردن سرطان معده به شمار می رود.

مواردی که سرطان بخش وسیعی از معده را گرفتار کرده باشد، کل معده به روش جراحی برداشته شده و روده کوچک مستقیما به مری پیوند زده می شود.

جراح برای ارزیابی گرفتاری غدد لنفاوی شکم، از آنها نمونه برداری می کند.

در برخی موارد، جراحی نقش درمانی کامل نداشته و به منظور تقلیل و کاهش عوارض سرطان انجام می شود.

رادیوتراپی:

رادیوتراپی به عنوان یک روش در درمان سرطان معده، به منظور انهدام سلول های سرطانی به کار برده می شود. در سرطان های وسیع معده با هدف کوچک کردن سرطان و آماده کردن شرایط بیمار برای جراحی نیز رادیوتراپی انجام می شود. در مواردی بعد از عمل جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده، رادیوتراپی به عمل می آید. عوارض رادیوتراپی شامل سوهاضمه، اسهال، تهوع و استفراغ است.

شیمی درمانی:

شیمی درمانی نیز قبل از انجام جراحی برای کوچک کردن تومور و آماده کردن بیمار برای عمل انجام می شود. البته در مواردی بعد از جراحی به منظور از بین بردن و انهدام سلول های باقیمانده به کار برده می شود. عوارض آن بستگی به داروی مصرفی داشته و متفاوت است.

چگونه می توان از کنسر معده پیشگیری به عمل آورد؟

خوردن سبزیجات و میوه جات فراوان توصیه شده است. از مصرف زیاد غذاهای پرنمک و دودی باید پرهیز نمود. از کشیدن سیگار باید امتناع شود.

 

 

 

 

 
فرستادن دیدگاه


نام :

دیدگاه :

کد را در کادر زیر وارد نمائید :


آمار بازدید